شنبه 12 بهمن 1392 14:58  |  کد خبر: 1367344315579471149  |  بازدید: 20212

پ

پ

وزارت صنعت، معدن و تجارت با انتشار اطلاعیه شماره ۲، دو راه​کار جدید برای اطلاع از شمول یا عدم شمول دریافت سبدکالا برای شهروندان اعلام کرد.

جام جم سرا: وزارت صنعت، معدن وتجارت با صدور اطلاعیه شماره ۲ راهکار جدید استعلام از تعلق گرفتن سبد کالا و ثبت در خواست افرادی را که مشمول دریافت سبد هستند ولی پاسخ مثبت از سامانه دریافت نکرده‌اند، اعلام کرد.
بر اساس خبر ایسنا، در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع آن دسته از عزیزان که خود را جزو فهرست سرپرستان خانوارهای اعلام شده در طرح سبد کالا می‌​دانند می‌​رساند که با شماره گیری #۷۹۹* و ثبت کد ملی خود نیز می‌توانند از تخصیص سهمیه سبد کالا مطلع شوند.
علاوه بر این، افرادی که موفق به دریافت پاسخ مثبت نشده‌اند می‌توانند (در ادامه همین شماره‌گیری) درخواست پیگیری خود را به منظور بررسی بیشتر و اعلام نتیجه ثبت کنند.
گفتنی است، براساس اطلاعیه وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص توزیع سبد رایگان کالا مقرر شده بود که امروز شنبه ۱۲ بهمن متقاضیان از طریق ارسال کد ملی خود به شماره پیامک ۵۰۰۰۴۹۹ و مراجع به درگاه اینترنتی www.yaranehkala.ir از تخصیص سبد کالا مطمئن شوند. قرار است از صبح فردا یکشنبه ۱۳ بهمن ماه توزیع سبد کالایی آغاز شود و براساس اطلاعیه‌ای از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت متقاضیان سبد کالایی باید قبل از مراجعه به مراکز توزیع سبد کالا با دو روش ارسال پیامک و درگاه اینترنتی تخصیص سبد کالا از شمول یا عدم شمول خود اطلاع یابند.

از سوی دیگر، باشگاه خبرنگاران طی گزارشی از قول دبیر اجرایی طرح سبد کالا خبر داد: برای دریافت سبد کالا مهلت ۱۵ روزه در نظر گرفته شده است ولی امکان تمدید مهلت وجود دارد گفت: حدود ۱۰ میلیون سرپرست خانوار تعریف شده است.
حاج علی دبیر اجرایی طرح سبد کالا در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، ضمن اشاره به اینکه کالاهای سبد به اندازه کافی تهیه و توزیع شده است اظهار داشت: نیروهای مسلح نیازی به مشمول هویت ندارد و تمام این افراد از طریق حکمت کارت از فروشگاه اتکا می‌توانند این سبد را دریافت کنند.
وی افزود: هم‌چنین کارگران از فروشگاه امکان، فرهنگیان از فروشگاه زنجیره‌ای فرهنگیان، کارکنان دولت از فروشگاه اسکاد، افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد از فروشگاه رفاه و همچنین فروشگاه‌های شهروند و سپه امکان توزیع به صورت عام دارند. سیستم به صورت الکترونیکی تعریف شده بنابراین ممکن است در روزهای اول توزیع، در برخی از نقاط یک یا دو قلم کالا در سبد نباشد، اما توصیه می‌شود بعد از دریافت اولیه مجدد به فروشگاهی که کالای اولیه را دریافت کرده‌اند جهت تحویل کالاهای جا افتاده مراجعه کنند.
دبیر اجرایی طرح سبد کالا با بیان اینکه توزیع این سبد از فردا ۱۳ بهمن‌ماه آغاز می‌شود گفت: زمان ارائه این سبد ۱۵ روز است ولی امکان تمدید مهلت وجود دارد.
وی در خصوص اینکه گفته می‌شود جامعه هدف این طرح ۱۵ میلیون نفر است، اظهار داشت: در جامعه هدف سبد کالا تعداد مشخص است و جامعهٔ ۱۵ میلیون نفری رقم صحیحی نیست. در این راستا حدود ۱۰ میلیون سرپرست خانوار تعریف شده است. نیازی به رجوع یکباره به فروشگاه‌ها نیست و توصیه می‌شود افراد با آرامش خاطر و به تدریج به نقاط عرضه جهت دریافت مراجعه کنند.
وی در خصوص اینکه بعضی از افرادی که باید مشمول دریافت سبد کالا می‌شدند اما در این دوره احراز هویت نشده‌اند افزود: بعضی از کارمندان دولت که در دستگاه‌های اداری مشغول فعالیت هستند ولی نحوه پرداختشان بر اساس تأمین اجتماعی و قانون کار باشد ممکن است مشمول دریافت سبد کالا نشده باشند. به دلیل اینکه اطلاعات جامعه هدف از بانک‌های اطلاعاتی مختلف جمع شده است ممکن است افراد ذینفع در این طرح مشمول سبد اول نشده باشند اما برای سبد کالای دوم اگر ذی‌نفع بودند اطلاعیه‌ای صادر خواهد شد.
پدبیر اجرایی طرح سبد کالا تصریح کرد: ثبت‌نامی در سامانه نداریم بلکه تنها از طریق سایت و یا شماره تلفن ۵۰۰۰۴۹۹ مشمولیت افراد اعلام می‌شود.
باشگاه خبرنگاران در ادامه متذکر شده است که برخی خبرگزاری‌ها از تعیین «خط حقوقی» ۵۰۰ هزارتومانی به عنوان شرط مشمول شدن افراد برای دریافت این سبدهای رایگان خبر دادند، که بر این اساس دست کم ۸ میلیون کارگر بیمه شده و ۵ میلیون کارگر فاقد شناسه از لیست دولت حذف خواهند شد. پیش‌تر قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خبرنگار مهر اعلام کرده بود که در کشور ۳. ۵ میلیون نفر مشمول قانون کار داریم که از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار برخودار می‌شوند و سایر گروه‌های تحت پوشش این قانون به مراتب دریافتی‌های بالاتری از حداقل دستمزد ۴۸۷ هزارتومانی سال جاری دارند.
وی عنوان کرده بود واگذاری سبد کالا به این تعداد کارگر قطعی است ولی کار تفکیک سایر مشمولان از جمعیت بیمه شده‌ها که ۸ میلیون نفر هستند نیز ادامه خواهد داشت و در ‌‌نهایت لیست‌هایی به دولت برای واگذاری سبدهای کالایی ارائه می‌شود.
با وجود اینکه سخنگوی دولت در دو هفته قبل خبر از واگذاری سبد کالا به کارگران بیمه شده و نشده داده بود، به تازگی عنوان شده است تنها گروه‌هایی از کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی می‌توانند از این سبد‌ها برخوردار شوند که حقوق دریافتی آن‌ها، در ماه کمتر از ۵۰۰ هزارتومان باشد.
به عبارت دیگر تنها‌‌ همان ۳. ۵ میلیون نام برده شده از سوی قائم مقام وزیر کار می‌توانند احتمالا سبد کالا از دولت دریافت کنند و ۸ میلیون نفر دیگر به خودی خود از لیست‌های دولت حذف شده‌اند.

پربازدید‌ها

آخرین مطالب

پیام‌های شما

  • این وظیفه وزارت بهداشت وامورغذایی است که کنترل کند،چه چیزی مضروغیربهداشتی است وواردوتولیدنشود،این روزها،اینقدرخبرهای راست ودروغ درهم پیچیده،که دیگه تشخیص صحت هرچیزی واقعاسخته،ومن وهمنوعان هم ازکلیه ...

    شکوه

  • اعمال ورفتار انسان قابل تغییر بوده و اعمال سرنوشت را نه.......

    بهزاد فرهودی

  • لحظه ظهور آقا امام زمان (عج) زیباترین تصویر ممکن خواهد بود.بیا مهدی جان که تا عدالت روی کره خاکی هموار گردد

    بهزاد فرهودی

جام جم سرا © 2013 | کلیه حقوق این پایگاه متعلق به موسسه فرهنگی مطبوعاتی جام جم است.